DziubekWrocław DziubekWrocław
1670
BLOG

Co pan wygaduje, generale Polko!

DziubekWrocław DziubekWrocław Polityka Obserwuj notkę 9

Motto: "After a shooting spree, they always want to take the guns away from the people who didn't do it. I sure as hell wouldn't want to live in a society where the only people allowed guns are the police and the military"* [William S. Burroughs (1914–1997) - amerykański pisarz, eseista, scenarzysta].

 

Wczoraj po godz. 12:00 gośćmi specjalnego serwisu informacyjnego TVP Info - w całości poświęconemu tragedii w aglomeracji Denver - byli m.in. generał Roman Polko i psycholog Andrzej Komorowski. Oprócz innych przyczyn masakry obaj komentatorzy wymienili łatwy w USA dostęp do broni.

O ile jednak A. Komorowski tylko wspomniał o tej kwestii, o tyle wypowiedź gen. Polko została przez nią właściwie zdominowana. Podsumowując swój wywód, były dowódca GROM zadedykował [sic!] tragedię z Aurora Town Center wszystkich zwolennikom powszechnego prawa do posiadania broni.

Jako że zaliczam się do owych zwolenników, pozwolę sobie przytoczyć dwa fakty.

1. Spośród wszystkich osób obecnych w miejscu strzelaniny jedynie morderca miał przy sobie broń.

2. W tym samym programie, do którego zaproszeni zostali Andrzej Komorowski i gen. R. Polko, podano informacje, że podobne zamachy z użyciem broni palnej stanowią niespełna 4% ogólnej liczby morderstw popełnianych w Stanach Zjednoczonych.

Konkluzja nasuwa się sama. Gdyby ofiary wczorajszej rzezi również dysponowały bronią (ad. 1.), prawdopodobnie któraś z nich prędzej czy później unieszkodliwiłaby napastnika, w efekcie czego masakra nie osiągnęłaby tak przerażających rozmiarów (14 osób zabitych, ponad 50 rannych). Jeżeli rzeczywiście swobodny dostęp do broni byłby tu istotnym czynnikiem (ad. 2.) - takich dramatycznych wydarzeń jak w Denver byłoby znacznie więcej.

Pamiętajmy, że potencjalny zbrodniarz, jeśli się uprze, broń zdobędzie zawsze - przykładem niech będzie choćby Anders Breivik, sprawca ubiegłorocznej strzelaniny na wyspie Utøya (nota bene: jutro rocznica tej tragedii). A czy posiądzie ją w sposób legalny, czy wbrew prawu - to dla bandyty zupełnie obojętne. Ustanawianie zatem prawa zabraniającego powszechnego dostępu do broni jest podwójnie demoralizujące. Po pierwsze: wszyscy obywatele traktowani są w takiej sytuacji jak ewentualni przestępcy (a przecież do wartości naszej cywilizacji należy m.in. domniemanie niewinności!). Po drugie: ogół społeczeństwa stawia się wówczas na pozycji z góry przegranej, zaś wszelkich agresorów - na uprzywilejowanej!

«Nie daj przestępcom pewności»
«Łatwa ofiara? Uzbrojony obywatel?
Nie daj przestępcom pewności»

dla głupców


____________

* «Po strzelaninie oni zawsze chcą trzymać broń z dala od ludzi, którzy tej strzelaniny nie wywołali. Z całą pewnością nie chciałbym żyć w społeczeństwie, w którym uprawnione do posiadania broni są wyłącznie policja i wojsko».

chrześcijanin † rzymski katolik wolnościowiec, liberał klasyczny (nie lewicowy), libertarianin (prawe skrzydło), minarchista, zafascynowany konserwatyzmem wolnościowym za sprawą Nicolása Gómeza Dávili wyznawca zasady (której oczywiście nie da się określić na poziomie definicji, lecz na konkretnych przykładach - jak najbardziej), że wolność danej osoby kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność innej - i to powinno być jedyne ograniczenie wolności patriota, antykomunista, antynazista, antysocjalista, antyfaszysta     Publikuję również na: www.radiownet.pl/republikanie/dziubkito       „[…] jeśli człowiek nie ma się na baczności, ludzie zmuszą go do robienia tego, czego chcą, albo – jeśli jest uparty – do robienia czegoś wręcz odwrotnego, po prostu im na złość” [Ken Kesey (1935––2001): „Lot nad kukułczym gniazdem” (1962 r.)]   „Pozwólmy ludziom być szczęśliwymi według ich własnego uznania” [Bolesław Prus (1847––1912)]   „Jeżeli jednostka obrabuje inną jednostkę, nazywa się to «rabunkiem». Jeśli czyni to grupa – «sprawiedliwością społeczną»” „Ten, kto domaga się równości, kończy, żądając, aby karać utalentowanych” [Nicolás Gómez Dávila (1913––1994)]   „Socjalizm to nowa forma niewolnictwa” [Alexis de Tocqueville (1805––1859)]   „Nie może być kompromisu między wolnością a nadzorem ze strony rządu. Zgoda choćby na niewielki nadzór jest rezygnacją z zasady niezbywalnych praw jednostki i podstawieniem na jej miejsce zasady nieograniczonej, arbitralnej władzy rządu. Nie może być kompromisu w dziedzinie zasad podstawowych ani spraw fundamentalnych. Cóż moglibyście uznać za kompromis między życiem a śmiercią?” [Ayn Rand (1905––1982)]   „My, którzy umiemy mówić, musimy być głosem dla tych, którzy mówić nie potrafią” [Sługa Boży ks. abp Óscar Arnulfo Romero y Galdámez (1917––1980)]     Popieram i polecam:  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka